Limity povinného ručení

Pakliže vybíráte povinné ručení jistě jste se setkali s limity krytí, které jsou uváděny jako parametry povinného ručení. Následující článek popisuje, o čem vypovídají a poradí jaké limity povinného ručení vybírat.
Limity udávají maximální sumu pojistného plnění, která je při jedné škodné události poškozenému z pojištění viníka zaplacena. Limity se rozdělují na

  • Limit na zdraví tj. na každého zraněného nebo usmrceného,
  • Limit na majetek tj. škody na majetku pro všechny poškozené.

Minimální limity

Zákon stanovuje minimální výši limitů, které je v současné době 35 milionů Kč na zdraví a 35 milionů Kč na majetek. Tedy jsou to nejnižší možné limity, které mohou pojišťovny v rámci povinného ručení nabízet.

Limity v nabídkách pojišťoven

Při porovnávání povinného ručení můžete narazit na limity na zákonem stanoveném minimu tj. 35/35 a také na limity vyšší. Nejčastěji 70/70, 100/100.

Limity a ceny

U limitů povinného ručení platí přímá úměra = čím vyšší limity pojistného krytí, tím vyšší cena. Obecně se dá také říci, že čím vyšší limit pojistného krytí, tím povinného ručení obsahuje také další nadstandartní služby (může to být např. úrazové připojištění, rozsáhlé služby asistenční služby apod.).

Jaký limit zvolit

Čím vyšší, tím lepší, protože jste více chráněni. Samozřejmě, že většina lidí chce na povinném ručení ušetřit, poté se snažte hledat zlatý střed. Zejména pokud s autem jezdíte často, máte výkonný automobil nebo například nákladní automobil – to znamená v případech, kdy je pravděpodobnost, že můžete způsobit velkou dopravní nehodu, doporučuje se volit vyšší limity povinného ručení a nespoléhat jen na minimální zákonem stanovené.